Poetės Lidijos Šimkutės vakaras Nacionalinėje bibliotekoje

Puokštę įteikė Nacionalinės bibliotekos DPTD Retų knygų ir rankraščių skyriaus vedėja Rima Dirsytė.  Daugiau renginio nuotraukų: https://goo.gl/3PsvbW

Liepos 3 d. vakarą Nacionalinėje bibliotekoje įvyko susitikimas su Australijos lietuve, poete Lidija Šimkute, kuriai šiemet sukako 75-eri. Gausiai susirinkę vakaro dalyviai sunkiai tilpo jaukioje Muzikavimo erdvėje, kurioje pianinu skambino L. Šimkutės kūryba besidominti jaunosios kartos muzikantė Raminta Naujanytė-Bjelle.

Šventiško renginio pradžioje poetę pasveikino Dokumentinio paveldo tyrimų departamento direktorė Jolanta Budriūnienė ir šiame departamente veikiančio Retų knygų ir rankraščių skyriaus vedėja Rima Dirsytė. Neseniai L. Šimkutė sutiko Retų knygų ir rankraščių skyriui perleisti dalį savo asmeninio archyvo: Nacionalinė biblioteka gavo menininkės susirašinėjimų su kitais poetais, nuotraukų, kvietimų, afišų ir pačios L. Šimkutės sukurtų mandalų, kurių paroda veikė per renginį.  Greta eksponuotos poetės knygos įvairiomis kalbomis, jos susitikimų su žymiais kultūros atstovais akimirkos.

Vakaro dalyviai išgirdo kelis trumpus pranešimus apie L. Šimkutės kūrybą. Iš Kauno atvykusi profesorė Dalia Kuizinienė kalbėjo  apie L. Šimkutės poezijos minimalizmą, jos poetinio žodžio talpumą, o  daktarė  Imelda Vedrickaitė  pasuko prie poetės vizualinės kūrybos,  aptardama L. Šimkutės mandalas. Įžvalgomis pasidalino profesorius Juozapas Algimantas Krikštopaitis ir daktarė Ramutė Dragenytė. Akademinę atmosferą praskaidrino šmaikštus Lietuvos rašytojų sąjungos atstovų sveikimas: Birutė Jonuškaitė ir Vladas Braziūnas prisiminė susitikimus su L. Šimkute per literatų renginius.

Poezijos skaitymams paskirtoje vakaro dalyje ne iš karto pereita prie L. Šimkutės kūrinių: poetei paprašius, pirmiausia savo eilių perskaitė kunigas Justas Jasėnas. Skaitydama savo eiles, L. Šimkutė prisimindavo įvairius gyvenimo etapus ir brangias akimirkas: vaikystę Australijoje (kadangi pokariu gyveno Vokietijoje, lietuvaitei buvo sunku prisitaikyti prie laisvesnės atmosferos), susitikimus su išskirtiniais žmonėmis – archeologe Marija Gimbutienė, Australijoje gyvenančiu Nobelio literatūros premijos laureatu John Maxwell Coetzee, kuris jos klausinėjęs apie kitą Nobelio premijos laureatą  –  poetą Česlovą Milošą. L. Šimkutė žavėdamasi pasakojo apie santūrų talentingojo J. M. Coetzee būdą, o vakaro pabaigoje, jautriai perskaičiusi savo eilėraščių, apgailestavo, kad retai sugebame iš tiesų susikalbėti: būdami kartu, dažnai žmonės kalbantys patys sau, o „susipinti“, suartėti nepavykta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*