Nr. 10 (126) 2015 12 22

Šiame numeryje skaitykite:

 

 

egle-2Nuotr. Sevilės Charsikos

DŽIAUGSMINGŲ ŠV. KALĖDŲ IR LAIMINGŲ NAUJŲJŲ METŲ!

• • •

Artėjant gražiausioms metų šventėms pasisemkime patirties iš mūsų senolių. E. pavelde gausu patarimų, kaip pasigaminti aguonų pieną, kompotą, kaip troškinti kopūstus, kad jie būtų ypatingi, kaip paruošti silkę su svogūnais, kokius prieskonius naudoti grybų sriubai, kaip patiekti keptą lydeką ar kaip pasigaminti skanių laužukų…

Visus receptus ir patarimus sužinosite perskaitę 1938 metais išleistą leidinį „Kalėdų žvaigždė“ (35, 36 p.).


http://www.epaveldas.lt/object/recordDescription/LNB/C1C1B0000699749
http://www.epaveldas.lt/object/recordDescription/LNB/C1C1B0000699749

 

Teisinė duomenų bazė Infolex Lietuvos vartotojams

Informuojame, kad 2016 metams Nacionalinei bibliotekai ir visoms Lietuvos viešosioms bibliotekoms užprenumeruota lietuviška teisinė duomenų bazė Infolex. Šioje duomenų bazėje pateikiami Lietuvos teisės aktai ir teismų praktikos dokumentai. Taip pat čia galite atlikti Lietuvos Respublikos valstybinių institucijų norminių teisės aktų su visais pakeitimais ir kitų dokumentų paiešką, susipažinti su Lietuvos teismų praktika administracinėse, civilinėse, baudžiamosiose bylose, Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimais bylose prieš Lietuvą, Europos Teisingumo Teismo dokumentais, seimo kontrolierių pažymomis, Vyriausiosios etikos komisijos sprendimais ir kitais dokumentais.

Per 2015 metus Lietuvos teisinėje duomenų bazėje Infolex įdiegta nemažai naujų funkcijų. Šalia Lietuvos Teisės aktų ir Teismų praktikos paieškos dalių galite rasti naujas Europos Sąjungos teisės aktų ir Europos Teismų praktikos paieškas:

  • Europos Sąjungos teisės aktų paieškoje yra sukelti ir sutvarkyti dokumentai ne tik lietuvių (LT), bet ir anglų (EN), vokiečių (DE), prancūzų (FR) kalbomis.
  • Europos Sąjungos teismų praktikos paieškoje įkeltos Europos Teisingumo Teismo, kurį sudaro trys teismai: Bendrasis (Pirmosios instancijos) teismas, Tarnautojų teismas ir Teisingumo teismas, dokumentai. Bylos taip pat pateiktos lietuvių, anglų, vokiečių ir prancūzų kalbomis.

Paieškos langelis Įrankiai pasipildė skiltimi Teisėkūra, kurioje galima ieškoti Seimo ir Vyriausybės darbotvarkių bei svarstomų projektų.

Nuorodoje Katalogai atsirado nauja dalis Segtuvai, kuriuose teisės aktai yra surinkti pagal tam tikras sritis. Šiuo metu yra surinkta 18 segtuvų, tokių kaip: „Statyba“, „Mokesčių teisė“, „Žemės sritis“, „Bylinėjimosi išlaidos“ ir kt.

Kai kurie dokumentai, pavyzdžiui Darbo kodeksas, Žemės įstatymas, Baudžiamasis kodeksas pasipildė nauju punktu Lydimoji medžiaga. Lydimoji medžiaga – atrinkti teisės šaltiniai, kurie įvairaus lygio sąsajomis susiję su konkrečiu dokumentu, t. y. tiek jį įgyvendinantys, aiškinantys ir esantys jų teisiniu pagrindu dokumentai.

• • •

Vartotojo srities sukūrimas

1. Prisijunkite su tuo vartotojo vardu ir slaptažodžiu, kurio prieigas norite tvarkyti.
2. Pasirinkite nuorodą Mano, spauskite Nustatymai.

3. Atsidariusiame lange:

  • įrašykite savo vardą, pavardę;
  • įrašykite elektroninio pašto adresą;
  • uždėkite varnelę, kad gautumėte Teisės aktų naujienlaiškius.

Galite įsidėti Jums tinkančią nuotrauką ar paveiksliuką, kurį matys tik su šiuo slaptažodžiu prisijungiantis asmuo ar skaitytojai. Skaitytojams skirtame slaptažodyje rekomenduojame įdėti bibliotekos logotipą ar savo miesto nuotrauką.

• • •

Naujienlaiškių prenumerata

1. Pasirinkite nuorodą Mano, spauskite Katalogai » Prenumeratos P » Naujienlaiškių prenumerata.
2. Pasirinkite Naujienlaiškio prenumeratos nustatymus ir sudėkite varneles, kokias naujienas norite gauti.

Teismų praktikos dokumentų naujienlaiškis siunčiamas kartą per savaitę, trečiadieniais. Jame matysite per savaitę į Infolex sukeltas naujas bylas.

Teisės aktų naujienlaiškis su prenumeruojamais sąrašais siunčiamas kiekvieną darbo dieną po 10 val. Jame rasite:

  • Naujausius publikuotus teisės aktus – sąraše pateikiami paskelbti per paskutinę darbo dieną į Infolex sudėti teisės aktų dokumentai.
  • Greitai įsigaliosiantys teisės aktai – sąraše pateikiami 30 kalendorinių dienų į priekį įsigaliosiantys teisės aktai.
  • Pasikeitę po žiūrėjimo teisės aktai – sąraše yra pateikiami teisės aktų dokumentai, kuriuos buvote atsivertę per paskutines 60 dienų ir juose įvyko pasikeitimų.
  • Informacija apie naujų dokumentų atsiradimą Segtuvuose – į šią grupę patenka Segtuvuose atsiradę kiekybiniai pasikeitimai.

Pažymėję Naujienlaiškių prenumeratos nustatymus, spauskite Saugoti.

• • •

Prie duomenų bazės galima prisijungti ir iš Nacionalinės bibliotekos Lietuvos duomenų bazių tinklalapio (žr. www.lnb.lt » Duomenų bazės).

Teisine duomenų baze Infolex galima naudotis Nacionalinės bibliotekos Bendrojoje skaitykloje. Prisijungimo vardo ir slaptažodžio teiraukitės skaityklos darbuotojų. Taip pat ši duomenų bazė prieinama ir visose Lietuvos viešosiose bibliotekose.

Sėkmės naudojantis teisine duomenų baze Infolex!

 

Suteikta laikina prieiga prie leidėjo IOS Press rengiamų el. žurnalų

Iki 2016 m. vasario 3 d. suteikta prieiga prie leidėjo IOS Press rengiamų el. žurnalų technologijos, biomedicinos, fizinių ir kitų mokslų klausimais. Čia galima rasti informacijos fizikos, medicinos, visuomenės sveikatos, chemijos, matematikos, statistikos, biologijos, informatikos, komunikacijos, aplinkotyros, inžinerijos ir kitomis temomis.

Prie šių el. žurnalų galima prisijungti ir iš Nacionalinės bibliotekos terminuotos prieigos duomenų bazių tinklalapio (žr. www.lnb.lt » Duomenų bazės). Viso teksto el. žurnalus galima skaityti visuose Nacionalinės bibliotekos registruotuose kompiuteriuose.

Jeigu norite prenumeruojamomis užsienio ir terminuotos prieigos duomenų bazėmis naudotis ne bibliotekoje, registruokitės el. paštu e-info@lnb.lt (laiške parašykite savo vardą, pavardę, Nacionalinės bibliotekos vartotojo pažymėjimo numerį ir savo el. pašto adresą). Daugiau informacijos »

 

Suteikta laikina prieiga prie el. žurnalo PNAS (Proceedings National
Academy of Science
)

Iki 2016 m. vasario 3 d. suteikta prieiga prie Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) nacionalinės mokslų akademijos rengiamo el. žurnalo PNAS (Proceedings National Academy of Science), kuriame pateikiama informacija fizinių, socialinių ir biomedicinos mokslų klausimais. Šiame el. žurnale galima rasti straipsnių fizikos, matematikos, ekonomikos, psichologijos, biochemijos, medicinos, mikrobiologijos, ekologijos ir kitomis susijusiomis temomis. Viso teksto straipsniai – nuo 1915 m. iki šių dienų.

Prie šio el. žurnalo galima prisijungti ir iš Nacionalinės bibliotekos terminuotos prieigos duomenų bazių tinklalapio (žr. www.lnb.lt » Duomenų bazės). Viso teksto el. žurnalą galima skaityti visuose Nacionalinės bibliotekos registruotuose kompiuteriuose.

Jeigu norite prenumeruojamomis užsienio ir terminuotos prieigos duomenų bazėmis naudotis ne bibliotekoje, registruokitės el. paštu e-info@lnb.lt (laiške parašykite savo vardą, pavardę, Nacionalinės bibliotekos vartotojo pažymėjimo numerį ir savo el. pašto adresą). Daugiau informacijos »

 

Informacija internete apie Tarpparlamentinį bendradarbiavimą Europos Sąjungoje

Šiuo metu galiojanti Lisabonos sutartis daug dėmesio skiria nacionalinių parlamentų vaidmeniui Europos Sąjungoje. Dar 2000 m. vykusios ES šalių parlamentų pirmininkų konferencijos pateikta rekomendacija tapo paskata sukurti IPEX – platformą, skirtą plėsti informacijos išteklius ir lengvinti nacionalinių parlamentų bei Europos Parlamento keitimąsi su ES susijusia informacija.

IPEX interneto svetainėje pateikiamas tarpparlamentinio bendradarbiavimo kalendorius, kuriame galima rasti informaciją apie visus tarpparlamentinius posėdžius, susijusius su ES, taip pat pateikiamos nuorodos į svarbias tarpparlamentiniam bendradarbiavimui interneto svetaines ir duomenų bankus bei nacionalinių parlamentų tinklalapius.

Pagrindinė IPEX dalis yra Dokumentų duomenų bazė, apimanti Europos Komisijos rengiamus teisės aktų pasiūlymų projektus ir susijusius dokumentų rinkinius, konsultacijų ir informacinius dokumentus, šalių narių parlamentų dokumentus bei informaciją apie parlamentinę teisėkūros priežiūrą. Parlamentų dokumentai, kuriuos įkelia kiekvienas nacionalinis parlamentas, yra pagrindinė IPEX duomenų banko informacija. Šie dokumentai sisteminami pagal konkretų ES dokumentą, su kuriuo jie yra susiję.

Nors IPEX buvo sukurta kaip darbo priemonė nacionaliniams parlamentams, kiekvienam besidominčiam siūloma galimybė stebėti tarpparlamentinį bendradarbiavimą ES klausimais sekant aktualiausias naujienas ir nagrinėjant pateikiamus dokumentus.

Kiekvienas suinteresuotas asmuo gali naudotis platforma kaip paprastas vartotojas arba susikurti savo paskyrą ir tapti autentifikuotu vartotoju. Šis statusas suteikia galimybę išsaugoti savo užklausas, prenumeruoti el. pašto pranešimus pagal išsaugotas užklausas, personalizuoti IPEX paskyros puslapį.

• • •

IPEX paskyros kūrimas

Puslapio viršuje paspaudus nuorodą „My IPEX Log-In“ atidaroma registracijos forma:

Ją užpildžius, nurodytu pašto adresu išsiunčiama nuoroda, kuria prisijungus suaktyvinama paskyra ir atidaromas registracijos langas.

• • •

Paieška IPEX dokumentų duomenų bazėje

Pagrindiniame meniu pasirinkus nuorodą „Documents“ atidaromas paieškos langas. Čia paiešką gali atlikti ir autentifikuoti, ir nesiregistravę vartotojai:

Formuluojant užklausą reikia užpildyti ar pažymėti atitinkamus laukus. Paieškos laukas puslapio viršuje leidžia dalykinėse rubrikose, aprašyme ar visame dokumente ieškoti pasirinkto teksto. Kai gaunamas rezultatas, galima toliau siaurinti užklausą, naudojant puslapio kairėje esančius filtrus. Jie taikomi turimam sąrašui ir parodo atitinkamų rezultatų, esančių jau turimame sąraše, skaičių. Jei tokių nėra, filtras visai nerodomas. Autentifikuoti vartotojai gali išsaugoti savo užklausas paspausdami dešinėje pusėje esančią nuorodą „Register my search“:

Autentifikuoti vartotojai gali peržiūrėti ir tvarkyti išsaugotas užklausas paspaudę prisijungimo vardą ir patekę į savo paskyrą („My IPEX“). Pagal kiekvieną išsaugotą užklausą galima gauti pranešimus el. paštu ar per RSS, talpinti jas namų puslapyje, eksportuoti rezultatus XML ar išsaugoti PDF formatu, juos atsispausdinti, keisti ir šalinti užklausas:

Prisijungus savo vartotojo vardu, išsaugotos paieškos gali būti rodomos pagrindinio IPEX puslapio apačioje.

 

Nauji leidiniai Bendrojoje skaitykloje

Siūlome aplankyti Bendrojoje skaitykloje gautų naujų leidinių virtualias parodas. Čia rasite ne tik skenuotus knygų viršelius ir turinius, bet ir išsamius teminius per mėnesį gautų naujų dokumentų bibliografinius sąrašus. Skenuoti viršeliai ir turiniai taip pat pridedami ir prie bibliografinių įrašų LNB elektroniniame kataloge.

Kaip jėzuitai žemaičių mylias trumpino : 1695 m. Kražių rankraščio prozos fragmentai

Kaip jėzuitai žemaičių mylias trumpino : 1695 m. Kražių rankraščio prozos fragmentai / [sudarė ir parengė Živilė Nedzinskaitė, Darius Antanavičius] ; [lotyniškus tekstus transkribavo ir komentarus parašė Darius Antanavičius, Irena Katilienė, Živilė Nedzinskaitė] ; [iš lotynų kalbos vertė Darius Antanavičius, Sigitas Narbutas]. – Vilnius : Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2014 (Vilnius : Petro ofsetas). – 244, [1] p., [8] iliustr. lap.

1694–1695 m. Kražių kolegijoje retoriką studijavę aštuoni jauni Jėzaus draugijos nariai, vadovaujami talentingo mokytojo Petro Puzinos, paliko savarankiškos kūrybos rinkinį Fructus horni meditationis rhetoricae Crosis ab academicis Societatis fusi et in cornucopiam depositi („Metinis retorinės meditacijos derlius, kurį Kražiuose supylė ir sudėjo į gausybės ragą Jėzaus draugijos studentai“). Tai didžiulės apimties, reto grožio ir nuo laiko negandų beveik nenukentėjęs lotyniškas rankraštis, kuriame atsispindi visos XVII a. pabaigos poetikos ir retorikos mokslų tendencijos, taip pat studentų, vėliau su literatūra neturėjusių nieko bendra, išmonė ir literatūriniai gabumai, įvairių sričių išmanymas ir erudicija. Rankraštis, ilgus metus saugotas ir tebesaugomas Krokuvoje, Čartoriskių bibliotekoje, pasižymi Baroko epochai būdingų literatūros žanrų gausa: jame yra prozos, t. y. šlovinamųjų ir svarstomųjų kalbų, poezijos – poemų, odžių, epigramų, elegijų, – ir artificiozinės kūrybos. Rankraščio paskirtis nėra visai aiški. Šių dienų terminais kalbant, tai galėtų būti retorikos egzamino ar bakalauro darbai.

Šio rankraščio išskirtinumas ir svarba ta, kad jame nemažai su Lietuva susijusių dalykų – net 4 kalbos lietuviška tematika. Dar įdomiau – išskirtinai žemaitiška tematika. Bendrame XVII–XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kontekste tai – didžiausia retenybė.

Mokslininkų Ž. Nedzinskaitės ir D. Antanavičiaus parengtame leidinyje „Kaip jėzuitai žemaičių mylias trumpino“ – tik nedidelė rankraščio dalis. Iš 30 rankraščio kalbų šioje knygoje pristatomos 6, kurios atspindi visos prozinės dalies tekstų įvairovę, atskleidžia rankraščio savitumą, geriausiai parodo XVII a. pabaigos Lietuvos švietimo sistemos pasiekimus, literatūros teorijos įtaką individualiai kūrybai, Baroko pasaulėjautos įprasminimą skirtingos rūšies kalbų tekstuose.

Dvi pirmosios kalbos reprezentuoja eloquentia sacra (šventosios iškalbos) sritį. Viena jų skirta Japonijoje nukankintiems trims jėzuitų misionieriams, kita – Didžiojo penktadienio meditacija Viešpaties kančios tema. Kitos keturios, mums pačios svarbiausios, – retai jėzuitų studentų kūryboje pasitaikančios pasaulietinio turinio kalbos, tiesiogiai susijusios su Žemaitija.

Viename tekstų aprašomas netoli Kražių esantis Greitiškės kaimas, kuriame jėzuitai turėjo svečių namus. Greitiškė iškeliama taip aukštai, kaip renesanso poetų apdainuoti rūmai, kaip gražiausia, ramiausia, maloniausia vieta, kurioje gera dvasiai pailsėti po darbų ir pasirengti kitiems gyvenimo iššūkiams.

Kitas tekstas – apie jėzuitų kelionę iš Vilniaus į Kražius. Matyt, kelias jėzuitams paliko baisų įspūdį, pasirodė ir labai ilgas, ir sunkus. Rankraštyje svarstoma, kaip tiesiog siaubą keliančius Žemaitijos kelius reikėtų sutvarkyti, kad žmonėms būtų bent kiek patogiau važiuoti.

Kadangi jėzuitai buvo mokomi debatų meno, kitas studentas savo darbe rašo lyg ir atsakomąją kalbą kolegai. Jis siūlo keliaujant negalvoti apie kelio ilgį ar sunkumą, pamiršti šio gyvenimo rūpesčius, verčiau susimąstyti, kas laukia amžinybėje.

Knygą karūnuoja didžiausia, rankraščio tyrėjų teigimu, staigmena ir atradimas – iš Žemaitijos kilusio vienintelio kolegijos studento lietuvio Jono Horodeckio kalba „Lokio pagyrimas“ apie Žemaitijos herbą Lokį. Tai, ko gero, vienintelis kūrinys senojoje Lietuvos raštijoje, skirtas Žemaitijos herbui, o kartu ir visai Žemaitijai.

Visi rankraščio tekstai parašyti įmantriu XVII a. pabaigai būdingu barokiniu stiliumi, tirštai prisodrinti Antikos mitologijos, istorijos ir kitų realijų, jėzuitiško gyvenimo atspindžių, religinių, politinių ir kultūrinių detalių, tad visos skelbiamos kalbos buvo iššūkis ir vertėjams į lietuvių kalbą, kurie turėjo pasitelkti savo intelektą ir išmonę ieškodami taiklesnio posakio ar žodžio. Kalbos gausiai komentuojamos: aiškinamos Antikos ir kitų epochų realijos, istoriniai ir kultūriniai faktai, palyginimai, citatos, aliuzijos, jėzuitiška specifika, dažnai – ir pati sudėtinga barokinio sakinio prasmė. Knygos įvade pateikiamos visų kūrinių autorių biogramos.

Pasak leidinio parengėjos Ž. Nedzinskaitės, ši knyga yra pirmasis leidinys, skirtas tik lotyniškai jėzuitų studentų kūrybai. Kartu tai tarsi paminklas visiems LDK kolegijų studentams: išsilavinusiems, apsiskaičiusiems, išradingiems, šmaikštiems. Tai jie papildė dvasininkų luomo ir akademinio to meto elito gretas, jie dirbo savos valstybės ir tikėjimo naudai, jie yra tiltas, jungiantis mus su praeitimi.

• • •

Strateginis kultūros paveldo skaitmeninimo valdymas : Vilniaus universiteto vadovėlis

Strateginis kultūros paveldo skaitmeninimo valdymas : Vilniaus universiteto vadovėlis / Zinaida Manžuch ; Vilniaus universitetas, Komunikacijos fakultetas, Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų institutas. – Vilnius : Akademinė leidyba, 2015 (Vilnius : Petro ofsetas). – 303, [1] p.

Plėtojant Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto tyrimų temą „Kultūros ir mokslo komunikacijos raida ir kaita informacinėse infrastruktūrose“ parengtas Vilniaus universiteto vadovėlis.

Knygos autorė Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto docentė Zinaida Manžuch daugiau kaip dešimtmetį tiria bei dėsto kultūros paveldo skaitmeninimo bibliotekose, muziejuose, archyvuose valdymą. Vadovėlis sudarytas remiantis kultūros paveldo skaitmeninimo dalyko kursų dėstymo magistrų pakopos studentams patirtimi, savo atliktų tyrimų (skaitmeninimo partnerystės, skaitmeninimo ir skaitmeninio saugojimo specialistų rengimo, skaitmeninimo statistikos, skaitmeninimo saugojimo, žmogaus ir kompiuterio sąveikos sričių) rezultatais ir praktine dalyvavimo Europos Sąjungos moksliniuose tyrimuose, taikomuosiuose projektuose ir Lietuvos skaitmeninimo projektų eksperto patirtimi.

Leidinį sudaro šeši skyriai. Pirmame skyriuje („Strateginio skaitmeninimo valdymo prielaidos atminties institucijose“) aptariama skaitmeninimo paskirtis ir turinys atminties institucijose, šios veiklos strateginio valdymo būtinybė. Antras skyrius („Skaitmeninimo planavimas: nuo idėjos prie veiklos gairių“) suteikia žinių apie skirtingus skaitmeninimo planavimo lygmenis ir būdus. Trečias skyrius („Kultūros paveldo išteklių valdymas skaitmeninant“) supažindina su pagrindiniais kultūros paveldo išteklių valdymo skaitmeninant etapais. Ketvirtas skyrius („Teisiniai ir etiniai skaitmeninimo aspektai“) aptaria teisinius ir etinius skaitmeninimo aspektus ir jų įtaką skaitmeninimo veiklai ir sprendimams. Penktame skyriuje („Žmogiškųjų, finansinių ir materialinių išteklių valdymas skaitmeninant“) dėmesys skiriamas galimybėms, iššūkiams ir sprendimams skaitmeninimo projektuose valdant žmogiškuosius, finansinius ir materialinius išteklius. Šeštame skyriuje („Skaitmeninimo projektų vertinimas“) nagrinėjami pagrindiniai skaitmeninimo projektų vertinimo tikslai, objektai, metodai, būdai ir priemonės.

Skyriuose pateiktą informaciją papildo skyreliai Įdomu, pavyzdžiai, tyrimų rezultatai, statistiniai duomenys, pastebėjimai, parengti pagal užsienio ir Lietuvos skaitmeninimo projektų analizes, kuriais atskleidžiama praktinė skaitmeninio valdymo patirtis. Kiekvieno skyriaus pabaigoje pateikta santrauka, rekomenduojama literatūra, savikontrolės klausimai ir refleksijos užduotys. Visa tai padeda geriau įsisavinti dėstomą informaciją, įgytas žinias pritaikyti ieškant tinkamiausio sprendimo.

Vadovėlis skirtas Vilniaus universiteto archyvistikos, kultūros informacijos ir komunikacijos bakalauro bei kultūros paveldo informacijos ir komunikacijos magistro pakopos studentams archyvuose, bibliotekose ir muziejuose nagrinėjantiems šiuolaikinius kultūros paveldo paslaugų ir išteklių valdymo principus bei gali būti naudingas Lietuvos atminties institucijų ir jų struktūrinių padalinių vadovams, atsakingiems už kultūros paveldo skaitmeninimo iniciavimą, valdymą ir rengimą.

• • •

Pasirink save : būk laimingas, uždirbk milijonus, įgyvendink savo svajones

Pasirink save : būk laimingas, uždirbk milijonus, įgyvendink savo svajones / James Altucher ; iš anglų kalbos vertė Jūratė Pavlovičienė. – Kaunas : Obuolys [i. e. MEDIA INCOGNITO], [2015] (Gargždai : Print-it). – 347, [2] p.

Milijonierius Jamesas Altucheris, ne vieną ir ne dešimt kartų pradėjęs nuo nulio verslininkas ir lektorius, turi teisę kategoriškai teigti, kad kiekvienas, netgi visiškai vidutinių gabumų žmogus, gali būti turtingas ir sėkmingas, jeigu pasirinks save, t. y. pats galvos, kaip sukurti nepriklausomą verslą, nelauks pašalpų ar kitų pagalbos. Šiuo metu visame pasaulyje klostosi vis nepalankesnė situacija sparčiai nykstantiems viduriniojo sluoksnio žmonėms. Nenorėdami tapti skurdžiais, jie turi nuolat galvoti, kaip išsilaikyti rinkoje ir pasipelnyti iš kintančių aplinkybių. Knygoje „Pasirink save“ skaitytojas ras idėjų ir patarimų, kaip tai padaryti praktiškai.

Tai asmenine ir daugybės turtingų žmonių patirtimi pagrįstas tvirtinimas. Jamesas Altucheris (g. 1968 m.) yra visapusiškai sėkmingas žmogus: nepaprastai protingas šachmatų didmeistris, nuo nulio pradėjęs, išvystęs ir brangiai pardavęs ne vieną dešimtį verslų, tinklaraštininkas, kurio įrašus seka 15 milijonų skaitytojų, parašęs 17 knygų, kurios tapo bestseleriais („Pasirink save“ yra vienuoliktoji), graibstomas lektorius, galintis daugybę garsenybių vadinti draugais. Tačiau jo biografijoje yra ne vienas bankrotas, skyrybos, darbo praradimas, priklausomybės ir depresija. Vidutinybe save vadinančio J. Altucherio patarimai skirti ne kam kitam, o tokiam pat vidutinybei, kuris priėjo akligatvį ir nebemato prasmės gyventi. Autoriaus žinia skaitytojams labai paprasta: niekas už tave nepasakys, kas tau geriausia, ir niekas to nepasieks, tik tu pats! Negali garantuoti už nieką kitą, tik už save. Šioje knygoje pateikiami šimtai studijų, interviu atvejų, kiti pavyzdžiai ir idėjos parodys alternatyvų kelią, kaip pasiekti tai, ką laikai sėkme.

• • •

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka dėkoja Advokatų profesinei bendrijai Motieka & Audzevičius už šias dovanotas knygas:

Cyber operations and the use of force in international law / Marco Roscini. – Oxford : Oxford University Press, 2014. – xxviii, 307 p.

Knygos autorius, ginkluotų konfliktų teisės ekspertas, analizuoja, kaip tarptautinėje teisėje kibernetinių atakų atveju taikomos jėgos panaudojimo taisyklės. Ypatingas dėmesys kreipiamas į jus ad bellum (teisė į karą), jus in bello (karo teisė) taisykles ir neutralumo teisę. Aptariama problema, kokios apimties turėtų būti kibernetinės operacijos, kad nukentėjusioji šalis galėtų pasinaudoti teise į savigyną ir panaudoti jėgą prieš kibernetinį agresorių.

Collins on defamation

Collins on defamation / Matthew Collins. – Oxford : Oxford University Press, 2014. – 755 p.

Dr. Collinsas yra tarptautinio lygio advokatas 15 metų ginantis Australijos ir daugelio kitų pasaulio šalių klientus visuomenės informavimo priemonių bylose, susijusiose su garbės ir orumo įžeidimu. Knygoje atskleidžiami teisės normų prieštaravimų principai, lyginamoji bylų praktika reputacijos apsaugos, teisės į saviraiškos laisvę ir kiti klausimai. Autorius pirmą kartą pateikia ir išsamiai analizuoja pakeistą ir papildytą garbės ir orumo įžeidimo įstatymą, Jungtinėje Karalystėje priimtą 2013 metais.

The national interest in question: foreign policy in multicultural societies / Christopher Hill. Oxford : Oxford University Press, 2013. – 315 p.

Leidinyje nagrinėjama daugiakultūrių visuomenių problema, kuri pastaraisiais dešimtmečiais tampa viena svarbiausių pasaulio valstybių užsienio politikos problemų. Atskleidžiami būdai ir keliai, kuriuos renkasi didžiosios Europos Sąjungos šalys, susiduriančios su išaugusia migracija, etnokultūros įvairove bei tarpnacionaliniais santykiais.

The Oxford guide to treaties

The Oxford guide to treaties. – Oxford : Oxford University Press, 2014. – 804 p.

Sutartys šimtmečius reguliuoja tarpvalstybinius santykius. Šis leidinys užpildo tarptautinėje sutarčių teisėje atsiradusią spragą. Žymūs teisės ekspertai išsamiai nagrinėja teorinius ir praktinius sutarčių sudarymo, taikymo, interpretavimo ir nutraukimo klausimus. Aptariamos Europos Sąjungoje ir įvairiose tarptautinėse organizacijose kylančios sutarčių problemos. Pateikiami konkretūs pavyzdžiai, kuriais remiasi sutarčių sudarytojai spręsdami sutarčių įsigaliojimo, kalbų naudojimo, išlygų ir papildymų priėmimo klausimus.

The sources of international law

The sources of international law / Hugh Thirlway. – Oxford : Oxford University Press, 2014. – 239 p.

Leidinyje apie tarptautinės teisės šaltinius pažymima, kad vienodos nuomonės šiuo klausimu, deja, nėra. Pats terminas teisės šaltinis suprantamas nevienareikšmiškai. Tarptautinės teisės šaltinių sąrašas yra įtvirtintas Tarptautinio Teisingumo Teismo Statuto 38 straipsnyje, kuriuo remdamasis Teismas sprendžia tarptautinius ginčus. Tai tarptautinės konvencijos, tiek bendrosios, tiek specialiosios; tarptautinis paprotys kaip bendros praktikos, kuri pripažįstama teise, įrodymas; bendrieji teisės principai; teismų sprendimai. Visuotinai pripažįstama, kad tarp tarptautinės teisės šaltinių, kaip teisės aktų, hierarchijos nėra.

The twilight of human rights law

The twilight of human rights law / Eric A. Posner. – Oxford : Oxford University Press, 2014. – 185 p.

Čikagos universiteto profesorius Ericas Posneris, vienas žymiausių pasaulio tarptautinės teisės specialistų, žmogaus teisių klausimu pateikia neįprastas ir kontraversiškas įžvalgas. Jo skeptiškas požiūris gali šokiruoti entuziastingai nusiteikusias žmogaus teisių gynėjų gretas, tačiau per pastaruosius dešimtmečius patirti iššūkiai, jo manymu, verčia visus susimąstyti, diskutuoti ir ieškoti naujo požiūrio į tarptautinėje teisėje iškilusias žmogaus teisių problemas.

• • •

Tarptautinių organizacijų nauji leidiniai:

The different faces of „soft power“ : the Baltic States and Eastern neighborhood between Russia and the EU

The different faces of „soft power“ : the Baltic States and Eastern neighborhood between Russia and the EU / Toms Rostoks and Andris Sprūds ; [authors: Victoria Bucataru … [et al.]. – [Riga] : Latvian Institute of International Affairs, 2015. – 256 p. : diagr., iliustr.

Ši knyga nagrinėja įvairiausius aspektus, kaip „švelnioji galia“ pasireiškia ir panaudojama bendroje Europos Sąjungos ir Rusijos kaimynystėje, taip vadinamoje „Naujojoje Rytų Europoje“. Terminas „švelnioji galia“ moksliniuose tyrimuose ir viešosiose diskusijose pradėtas vartoti visai neseniai. Kaip veiksmingos užsienio politikos priemonę jis apibrėžia gebėjimą patraukti, o ne priversti, kadangi svarbiausias „švelniosios galios“ tikslas yra patraukti kitos visuomenės širdis ir protus. Šios sąvokos atsiradimą lėmė sparčiai besikeičianti tarptautinė ir regioninė situacija, kuri įgalino šalis atitinkamai reaguoti ir keisti nacionalinę strategiją.

„Švelniosios galios“ įtaka ir jos ryšys su socialinėmis bei strateginėmis orientacijomis ypatingai juntama Baltijos ir Juodosios jūros regionuose. Pastarąjį dvidešimtmetį po Sovietų Sąjungos žlugimo šių regionų šalys patyrė didžiulių pokyčių. Sąveika su ES ir Rusija paliko ryškų pėdsaką persitvarkančioms postsovietinėms visuomenėms, o „švelnioji galia“ vis labiau veikia socialinių ir strateginių prioritetų formavimąsi.

Nors šiuos regionus vienija bendra sovietmečio patirtis, tačiau yra ir ryškių skirtumų. Baltijos šalys yra griežtai apsisprendusios orientuotis į Vakarus ir narystę Euroatlantinėje bendrijoje, tuo tarpu Juodosios jūros šalių visuomenių strateginiai pasirinkimai nėra tokie nuoseklūs ir patiria daugybę iššūkių. Tiek ES, tiek Rusija taiko įvairiausius įtakos ir galios instrumentus, daugelis iš jų gali būti laikomi „švelniais“: tai kultūrinė, socialinė ir ekonominė įtaka, visuomenės veikimo patrauklumas. Šios „švelniosios“ priemonės yra nepakeičiamos siekiant ilgam patraukti kaimyninių šalių visuomenes. Tačiau sunku tiksliai įvertinti jų pobūdį ir poveikį. Paskutiniai įvykiai Ukrainoje labai akivaizdžiai parodė sudėtingą Rusijos, ES ir atskirų jos narių galių sąveiką ir kliūtis, kylančias daugiašaliam dialogui bei rytų kaimynų integracijai į Euroatlantines struktūras. Tai, kas įvardijama kaip „švelnioji galia“, daugeliu atvejų gali būti laikoma „švelniąja manipuliacija“, kai kultūrinės, humanitarinės ir ekonominės priemonės tampa įrankiais palenkti partnerius.

Šia knyga siekiama prisidėti prie „švelniosios galios“ taikymo, veiksnių ir raidos supratimo analizuojant jos apraiškas ES ir Rusijos kaimynystės regionuose. Ypatingas dėmesys skiriamas Ukrainai, Moldovai ir Gruzijai, jų patirtis gretinant su trijų Baltijos šalių patirtimis. Ir nors pastarosios šalys jau priklauso ES, jos išlieka arena, kurioje vis dar susikerta ES ir Rusijos „švelniosios galios“, o ES neretai laikoma „išorės žaidėja“ (išoriniu veiksniu). Autoriai analizuoja žmonių tarpusavio ryšius, ekonominius ir kultūrinius saitus, informavimo priemones bei tarpvalstybinį bendradarbiavimą. Tokia lyginamoji perspektyva leidžia nustatyti šalių skirtumus, jų patiriamos „švelniosios galios“ pobūdį ir mastą bei poveikį šių visuomenių prioritetams ir strategijų pasirinkimui.

Rusijos avantiūra Ukrainoje labai pakenkė abipusiam pasitikėjimui ir privertė galvoti apie „hibridinį karą“, „manipuliavimo galią“ ir „švelniosios galios apginklavimą“. Aptariamas leidinys verčia permąstyti ir iš naujo įvertinti „švelniosios galios“ sąvoką tam, kad įgalintų paskatinti jos taikymą siekiant abipusio supratimo ir patrauklumo, kuris ilgalaikėje perspektyvoje taptų veiksmingu ir stabilizuojančiu svertu visame ES ir Rusijos kaimynystės regione.

• • •

 

Kalbos patarimų skiltis: tobulėkime kartu!

Parengė Rima Mažeikienė

Ar žinote, kad…
„darboholikas“ – vartotinas žodis?

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Žodyno pakomisės vertinimu (svarstyta 2015 m. spalio 22 d. posėdyje), darboholikas, darboholizmas vertintini kaip galimi vartoti šnekamosios kalbos žodžiai. Su žyma šnek. jie bus įtraukti ir į „Bendrinės lietuvių kalbos žodyną“.

Vietoj darboholiko siūlytas darbomanas (plg. anglomanas, baletomanas, melomanas, žr. „Tarptautinių žodžių žodyną“, 2013), tačiau turintis perdėtą polinkį į darbą žmogus plačiausiai vadinamas darboholiku – šiuo žodžiu labiau pabrėžiamas persidirbantis žmogus (ne tiesiog mėgstantis dirbti).

 

Informacijos centro leidiniai

2015 m. lapkričio–gruodžio mėn.

Europos Sąjunga: informacija apie naujai gautus dokumentusEuropos Sąjunga : informacija apie naujai gautus dokumentus [Elektroninis leidinys] / Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ; rengėjai Irena Adomaitienė, Birutė Dženkaitienė. – 2008–. – ISSN 1822-9255.
2015, Nr. 11.

Informacijos centro darbuotojų publikacijos

2015 m. lapkričio–gruodžio mėn.

Gylikienė, Vitalija. Ruduo Paryžiuje pakvimpa keptais kaštonais ir naujomis knygomis : šių metų Goncourt’ų literatūros premija skirta Mathiasui Enardui / parengė Vitalija Gylikienė. – Iliustr. // LNB Informacijos centro naujienos [Elektroninis išteklius]. – ISSN 1648-8571. – 2015, Nr. 9 (125).

Zimareva, Olga. Bronius Radzevičius : [biobibliografija] / Olga Zimareva. – Nuotr. // Tarp knygų. – ISSN 0868-8826. – 2015, Nr. 11, p. 27–35.

Zimareva, Olga. Stasys Tomonis: biobibliografija / parengė Olga Zimareva, redagavo Zina Daugėlaitė // LNB Informacijos centro naujienos [Elektroninis išteklius]. – ISSN 1648-8571. – 2015, Nr. 9 (125).

 

Autoriai:

Monika Bučiūtė-Petrauskienė
Aistė Bukauskaitė
Alvida Diržauskienė
Rimgailė Galickienė
Rima Mažeikienė
Danutė Miliukaitė
Nijolė Šumskienė
Ilona Žilienė

Atsakomoji redaktorė Laimutė Jankevičienė
Kalbos redaktorė Rūta Lekevičienė
Maketavo Monika Bučiūtė-Petrauskienė

Laukiame Jūsų bibliotekoje, skambinkite, klauskite elektroniniu paštu
Rašykite atsiliepimus, teikite savo pasiūlymus, vertinimus el. paštu nauja@lnb.lt
Nacionalinės bibliotekos Informacijos centras

Naujienas skaitykite ir išmaniuosiuose įrenginiuose

Į viršų ↑