Lapkričio 6-oji – lietuvių nacionalinės operos gimimo diena

f196-161_lap1Prieš 110 metų Vilniaus miesto salėje (dabartinėje Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje) įvyko pirmosios lietuvių nacionalinės operos „Birutė” premjera. Operos kūrėjas – kompozitorius Mikas Petrauskas – parašė ją pagal Gabrieliaus Landsbergio-Žemkalnio dviejų veiksmų to paties pavadinimo melodramą. Pagrindinis Birutės vaidmuo buvo patikėtas lietuvių visuomenės veikėjai, lietuviško knygyno Vilniuje savininkei Marijai Piaseckaitei-Šlapelienei.
Ar gali kas geriau papasakoti apie reikšmingą įvykį nei jo tiesioginis dalyvis? Tad pateikiame žiupsnelį „pirmosios Birutės” atsiminimų apie lietuviškos operos gimimą iš Retų knygų ir rankraščių skyriuje saugomo Šlapelių Marijos ir Jurgio šeimos dokumentų fondo.

„Mikas Petrauskas…1906 m. vasarą pabaigęs „Birutės” operą, atvyko Vilniun ir surinkęs žymesnes pajėgas Žemkalnio bute (Tilto gatvėje…) ėmė repeticijas vesti. Kompozitorius Mikas Petrauskas, privengdamas arešto, operą statė „Vilniaus Kanklių Draugijos” vardu…Birutės partiją teko dainuoti man…”
„Dar ir šiandien atrodo lyg vakar būčiau dainavusi…Birutė liūdi, orkestrui aidint skamba jos rauda: „Vargšė mano galvelė, nelaiminga aš mergelė…”
„1906 m. lapkričio 6 d. Filharmonijos salėje (tuomet Vilniaus miesto salė) pirmą kartą nuskambėjo tautinės mūsų operos garsai…Operą publika šiltai įvertino, žiūrovų buvo pilniausia salė.”
„…įžengėme į sceną kaipo aktoriai ir dainininkai-mėgėjai. Niekas mūsų nebuvo baigęs nei konservatorijos, nei dainavimo ar muzikos klasių. Nuėjom tuomet į lietuvišką sceną vaidinti ir dainuoti entuziazmo ir pasiryžimo kupini, nuėjome parodyti, kad esame sąmoninga tauta, turinti visas teises gyventi ir klestėti, kaip ir visos kitos pasaulio tautos.”

(Iš Marijos Piaseckaitės-Šlapelienės atsiminimų. Vilnius, 1956. LNMMB RKRS F196-154)

Įrašas paskelbtas temoje #. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.