Ruošiamės šviesiausioms metų šventėms

Gruodį gyvename šventinėmis nuotaikomis. Visi ruošiamės artėjančioms Šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams. Vilniaus žydų viešoji biblioteka šį mėnesį taip pat kupina džiaugsmingo šurmulio ir šventinių nuotaikų. Čia įvyko jau kelios edukacijos vaikams, skirtos artėjančiai žydų žiemos šventei – Chanukai.

Retai taip nutinka, bet šiemet sutampa Šv. Kalėdų ir Chanukos pradžios datos. Krikščionys vadovaujasi Grigaliaus kalendoriumi, sekančiu 365 dienų kelionę aplink saulę, o žydai seka mėnulio ciklą. Kiekvienas mėnuo prasideda jaunatimi ir baigiasi po dvidešimt devynių su puse dienos, dylant mėnuliui. Kas ketverius metus, maždaug kovo mėnesį, yra pridedamas papildomas mėnuo, kad nebūtų atsiliekama nuo saulės ir šventės vyktų tinkamu metų laiku. Tad šiemet tiek Šv. Kalėdas, tiek Chanuką pasitiksime gruodžio 25-ąją.

Tai kas gi ta Chanuka?

Chanuka yra aštuonias dienas besitęsianti šviesos šventė, kuri siejama su įvykiais, nutikusiais daugiau kaip prieš 2000 metų. Tuomet užkariautojai graikai užvaldė Šventąją žemę ir vertė visus žydus perimti jų religiją. Jie užėmė ir išniekino Jeruzalės šventyklą. Visgi žydai nepakluso ir prasidėjo vadinamasis makabiejų sukilimas. Trejus metus trukęs pasipriešinimas buvo pergalingas – svetimšaliai buvo išvyti. Įžengę į šventyklą makabiejai ją sutvarkė ir išvalė. Tuomet jie ketino uždegti auksinę menoros žvakidę, bet rado tik vieną indą aliejaus, skirto žvakidei uždegti. To aliejau turėjo užtekti tik vienai dienai. Bet įvyko stebuklas – šventyklos menora degė aštuonias dienas. Tad Chanukos šventė yra švenčiama aštuonias dienas ir yra siejama su šviesa.

Kadangi Chanukos stebuklas siejamas su aliejumi, šios šventės metu valgomi aliejuje virti patiekalai – spurgos, bulviniai blynai ir kt. Kiekvieną vakarą žydai uždega devynšakę žvakidę. Pradėję nuo vienos žvakės pirmąjį vakarą, kas vakarą uždega po vieną papildomą žvakę, kol aštuntąjį vakarą uždegamos visos aštuonios žvakės. Devintoji žvakė yra vadinama shamash – pagalbininku. Jos pagalba yra degamos pagrindinės aštuonios žvakės.

Per Chanuką yra dovanojamos dovanos. Vaikai dažniausiai gauna smulkių pinigėlių ar šokoladinių monetų. Jas jie naudoja žaidimui su tradiciniu vilkeliu (hebr. Savivon). Ant vaikų taip mėgstamo sukti vilkelio yra užrašytos trys hebrajiškos raidės – Shin, Hay, Gimel, Nun. Jos reiškia: didysis stebuklas įvyko ten. Tai yra priminimas apie įvykusį stebuklą, kad Chanukos istorija per žaidimą būtų perduodama iš kartos į kartą.

Gražių švenčių!


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *