RUGSĖJO 11 d.: Susitikimas su Rodu Freedmanu ir filmo „Ne ta autobuso pusė“ peržiūra

Rugsėjo 11 d. 18 val. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka maloniai kviečia į susitikimą su litvakų kilmės režisieriumi Rodu Freedmanu ir jo dokumentinio filmo „Ne ta autobuso pusė“ (Wrong Side of the Bus, 2009 m., 56 min.) peržiūrą. Renginys vyks Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje (Gedimino pr. 24, įėjimas iš Vilniaus mažojo teatro kiemo).

R. Freedmanas – nepriklausomas kino režisierius, gyvenantis ir kuriantis Australijoje. Už savo filmus režisierius yra pelnęs Australijos ir tarptautinių apdovanojimų, dalyvavęs dešimtyse kino festivalių, tarp kurių ir tarptautinis Vilniaus kino festivalis „Kino pavasaris“. R. Freedmano seneliai buvo Lietuvos žydai, o besidomintiems žydų kultūra režisierius yra pažįstamas iš Lietuvoje rodytų savo filmų „Dėdė Chackelis“ bei „Kartą mano mama“.

Susitikime režisierius pristatys dokumentinį filmą „Ne ta autobuso pusė“. Šiuo darbu klausiama, ar lengva užsimerkti prieš neteisybę ir nusižengti moralei. Filmo ašis – Sidney (Sidas) Blockas, pripažintas psichiatrijos profesorius, knygų autorius, dainininkas ir mylintis tėvas. Taip pat jis – sąžinės graužiamas žmogus. Sidas išsiruošia į medicinos studijų bendramokslių susitikimą Pietų Afrikos Respublikoje (PAR), kur yra pasiryžęs susitikti su jį jau keturiasdešimt metų slegiančia kalte. Kartu keliauja ir Sido sūnus paauglys Aaronas, kuris, kaip paaiškėja, yra griežčiausias tėvo kritikas.

Augdamas PAR apartheido metais, Sidas bjaurėjosi sistema, bet beveik nieko nepadarė, kad jai pasipriešintų. Kaip žmogus, dėl Holokausto praradęs keturiolika giminaičių, galėjo tapti rasistinės sistemos bendrininku? 1964-aisiais dvylika iš šimto medicinos studentų Sido laidoje buvo klasifikuojami kaip „nebaltieji“ ir susidūrė su begale suvaržymų: juodaodžiams nebuvo leidžiama apžiūrėti baltaodžių pacientų, dalyvauti baltaodžių skrodimuose, lygiavertiškai socializuotis, buvo ribojamos jų profesinės perspektyvos. Sidui ir jo baltaodžiams bendramoksliams tai beveik nerūpėjo.

Kad galėtų papasakoti Aaronui apie savo jaunystę Keiptaune, Sidas pasiryžęs stoti į akistatą su savo apartheido metų praeitimi. Jis susitiks su apartheido aukomis, politiniais aktyvistais ir buvusiais kolegomis, kurie nepaliko Pietų Afrikos Respublikos ir bandė kovoti prieš sistemą. Kaip jie žiūri į Sidą dabar? Ar galėjo jis elgtis kitaip? Kokie buvo jo pasirinkimai?

Filmas rodomas anglų kalba. Įėjimas laisvas.