VIDEO Khrystynos Semeryn paskaita „Holokausto moterų patirtis Ukrainos žydų poezijoje“

Spalio 20 d. Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje vyko poetės Khrystynos Semeryn paskaita „Holokausto moterų patirtys: Ukrainos žydų poezija kaip kultūrinės atminties artefaktas apie Šoa“ apie tris galingus XX a. moterų balsus: Zuzannos Ginczankos, Rosos Auslander, Alehandros Pisarnik.

Visos šios moterys kilusios iš Ukrainos, pasaulyje garsios žydų kilmės poetės. Holokaustą išgyvenusi Z. Ginczanka (iš Rivnės) tapo Lenkijos literatūros sensacija, R. Auslander (iš Černivcių) – populiari Vokietijos poetė, o garsi rašytoja A. Pizarnik gimė Argentinoje, emigrantų iš Rivnės šeimoje. Savo kūryboje jos kalba apie radikaliai skirtingas patirtis, karą ir Holokaustą, gyvenimą ir svajones, siekį sugrįžti į mažąją tėvynę.

Paskaitoje sužinojome šių tekstų vaidmenį Šoa kultūrinėje atmintyje ir kaip išreikšti patirtį, kurios negalima išreikšti įprasta kalba, kas sieja tris rašytojas su tėvyne.

Paskaitos autorė K. Semeryn – Ukrainos tyrinėtoja ir rašytoja, specializuojasi kultūrinės atminties, žydų studijų, literatūros, kultūros politikos ir dezinformacijos analizėse. Indianos Blumingtono universiteto vizituojanti profesorė, Fordhamo universiteto žydų studijų tyrėja, Rytų studijų centro bendradarbė, Šiaurės Vakarų universiteto mokslo darbuotoja ir Ukrainos prezidento stipendijos laimėtoja. Nuo 2019 m. K. Semeryn – Ukrainos žydų studijų asociacijos narė, Ukrainos kultūros fondo ir Ukrainos knygų instituto ekspertė, geopolitinių studijų redaktorė, taip pat ji dirba nepriklausoma analitike Ilko Kucherivo demokratinių iniciatyvų fonde ir laisvai samdoma darbuotoja žiniasklaidos priemonėse.