Roma KARČIAUSKIENĖ: Edmundo Ganusausko knygos „Išėjęs į žygį“ anotacija

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos kūrybiškiausios anotacijos konkurso „Pasaulis mano knygų lentynoje“ dalyvės darbas

Suaugusiųjų kategorija


Autorės knygų lentyna

Tada, 1946 metais, su draugu užkopęs į Sasnavos bažnyčios bokštą, kad patikrintų, ar matosi gimtoji sodyba, jis suvokė, koks didelis Pasaulis, jeigu į jį žvelgi iš savosios Bažnyčios, koks begalinis noras kuo daugiau to Pasaulio  pamatyti ir pažinti. Ir tada jis išėjo į Žygį, tuo pažinimo džiaugsmu užkrėsdamas daugybę žmonių ir vesdamasis juos kartu su savimi. Kas jis?

Bebaimis kovotojas Šiaurės konclageriuose išsaugojęs tikėjimą ir viltį grįžti gimtinėn? Gal   romantikas, sužavėtas Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės istorijos, nukeliavęs su ekspedicija kelią nuo Vavelio iki Vilniaus, kad į Katedros požemius parvežtų Žygimanto laišką Barborai?

Ekspedicijų, kurios vedė jį per kalnus ir dykumas, per Europą ir Aziją, vėliau į Australiją bei Ameriką jo gyvenime buvo net 49. Ir visos jos sugulė į knygas. Ne į romanus, ne į bestselerius. Prigimtinis polinkis į faktografiją vedė jį kitu keliu – įamžinti iškilių žmonių atminimą. Jonas Čerskis, Vincas Pietaris, Kazys Grinius,  Antanas Mackevičius, Steponas Kairys… – tai vis jo knygų  herojai.

Autorės knygų lentyna

Ir vis dėlto, kas jis? Tai Edmundo Ganusausko knygos „Išėjęs į žygį“ herojus – Sūduvos krašto sūnus, rašytojas, žurnalistas, keliautojas, kraštotyrininkas, politikas, Kovo 11-tosios akto signataras Gediminas Stanislovas Ilgūnas.  Monografija sužavi gausia faktografine medžiaga ir labai lakonišku rašymo stiliumi, kuris net nelabai mėgstančiam monografijos žanrą, tampa įtaigus ir įtraukia į knygos pasaulį. Todėl knyga lengvai skaitoma. Monografija iliustruota fotografijomis iš G. Ilgūno nuotraukų archyvo, joje savo prisiminimais dalijasi prezidentas Valdas Adamkus, rašytojai Kazys Saja ir Romas Gudaitis, politikas ir keliautojas Juozas Olekas, Gedimino ekspedicijų bendražygiai ir artimieji.

 „Vieną dieną, kai mirties alsavimas buvo jau čia pat, jį aplankė vizija.

 …Aiškiai, kaip kino filme, matau kalnus… Snieguotas viršūnes… Labai blizgančias nuo saulės…“

Tam, kad jas pamatytum, turi užlipti į savo Bažnyčios bokštą.Anotuojama knyga: Edmundas Ganusauskas, Išėjęs į žygį, Vilnius: Interkelias, 2013.

Kalba neredaguota.

3 mintys apie „Roma KARČIAUSKIENĖ: Edmundo Ganusausko knygos „Išėjęs į žygį“ anotacija

  1. Sveikinimai Romai, žaviuosi kūrybiškumu.

  2. Puiki anotacija, dėkui gerbiamai Romai!

  3. Mielos mokytojos Romos Karčiauskienės trumpas bet jautrus priminimas apie Gedimino Ilgūno darbus, apie jo žygius ir ekspedicijas, jo parašytas knygas, jo atkaklų sistemingą istorinių įvykių ir veikėjų – Lietuvos sūnų – tyrinėjimą. Bet Gedimino atminimui, jo darbams ir žygiams bent iš dalies įvardinti ir paminėti didžiulį darbą atliko Edmundas Ganusauskas, parašęs ir išleidęs knygą ,,Išėjęs į žygį”. Ši knyga tarsi suteikė G. Ilgūnui antrą gyvenimą, ilgą, norėtųsi sakyti, amžiną gyvenimą. Labai stebėjausi Edmundo pasiryžimu rašyti knygą apie Gediminą Ilgūną, atrodė, neįmanoma aprėpti be galo daug svarbių reikšmingų jo gyvenimo faktų, jo aistringų siekių surasti ir ištyrinėti pėdsakus, paliktus kadaise sunkiomis sąlygomis lietuvių mokslinkų, kovotojų ir tremtinių… Kaip atrinkti, kas svarbiau, kas būtina? Autorius tai padarė.

Komentarai uždrausti.