Trys rašytojos Laimos Vincė dovanos

Parengė Dalia Cidzikaitė


Paskutinio savo apsilankymo šį birželį Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje metu JAV lietuvių rašytoja dr. Laima Vincė padovanojo tris neseniai išleistas savo knygas: Karantino dienoraštis (Vilnius: Dominicus Lituanus, 2021), Matilda Olkinaitė, The Cerulean Bird (UK: Arc Publications, 2023) ir Back Onto the Map: Essays on a Lithuanian American Identity (Kennebunk, Maine: Amber Bay Press, 2024).

2021 metais pasirodžiusi esė knyga Karantino dienoraštis – jau dešimtoji Laimos Vincė knyga. Joje autorė užfiksavo savo mintis, pojūčius ir įspūdžius keturiasdešimties dienų izoliacijoje Neringoje nuo 2020 m. kovo 19 d. iki balandžio 27 d. Knyga gimė, galima sakyti, atsitiktinai. Pirmomis karantino dienomis socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijusi linksmu pasakojimu apie karantiną (beje, žodis „karantinas“ yra kilęs iš italų „quaranta“, kuris reiškia keturiasdešimt), Laimė Vincė sulaukė komentarų, kurie paskatino ją rašyti toliau. Ėmusi rašyti, autorė laikėsi keleto taisyklių: kad ir kas nutiktų, rašyti kasdien; gyventi įprastu kasdienio gyvenimo ritmu, laikantis sąžiningumo ir autentiškumo standartų; visada rašyti iš stebėtojo ar atviro žmogaus pozicijos. Dar viena taisyklė: likti sąžininga sau ir kalbėti tiesą. Visi keturiasdešimt esė pasirodė „Facebook“. Kiekvieną rytą juos mielai skaitė Lietuvoje gyvenantys lietuviai, vėliau estafetę perimdavo Vakarų Europoje, o dar vėliau – ir JAV gyvenantys rašytojos gerbėjai.

Pasak knygą išleidusios leidyklos, Karantino dienoraštis – tai keturiasdešimt dienų trukmės sandora su skaitytojais pačioje pandemijos pradžioje, tai pažadas sakyti sau ir kitiems tiesą. Tai knyga norintiems tylos žiemos refleksijos ir laiko pabūti su savimi, prisiminti tą momentą, kai pasaulis pasikeitė negrįžtamai, laikas, kai mūsų greitasis globalus pasaulis tarsi sustojo suktis ant ašies ir buvome palikti vieni su savimi, su savo mintimis.

Jungtinės Karalystės leidyklos „Arc Publications“ išleista Matildos Olkinaitės (1922–1941) poezijos knygelė The Cerulean Bird yra Laimos Vincės pagarbos atidavimas Holokauste žuvusiai jaunai, perspektyviai Lietuvos žydų poetei Matildai Olkinaitei. Knygą sudaro Laimos Vincės įvadinis tekstas „That Unspoken World“ ir poetės eilėraščiai lietuvių ir anglų kalbomis (į anglų kalbą išvertė Laima Vincė).

Tai nėra pirmoji Matildos Olkinaitės knyga. 2019 m. Lietuvos literatūros ir tautosakos institutas išleido knygą Matilda Olkinaitė. Atrakintas dienoraštis (sud. Mindaugas Kvietkauskas), kuri pirmą kartą iš užmaršties prikėlė poetės kūrybos visumą. Knygą sudaro Matildos dienoraštis, eilėraščiai ir mažoji proza, biografinė medžiaga ir nuotraukos. Kūrybos publikacijas lydi sudarytojo įvadinis straipsnis, Irenos Veisaitės palydimasis žodis, rašytojos Laimos Vincės esė „Nutildyta mūza“. 2020 m. knyga pasirodė anglų kalba (Vilnius: LLTI).

Esė knyga Back Onto the Map – tai naujausia Laimos Vincės knyga, išleista 2024 metais. Nemaža dalis tekstų – įvairioje anglakalbėje spaudoje ar leidiniuose paskelbti straipsniai. Pasak pačios autorės, ši knyga yra bandymas atsakyti į klausimą apie diasporoje gimusios ir užaugusios lietuvių kartos tapatybę. Ji bando tiesiogiai ir netiesiogiai atsakyti į klausimą, koks yra šiandieninis Antrojo pasaulinio karo išvietintųjų lietuvių vaikų santykis su neparastai kūrybinga, novatoriška Lietuva, kai ji nebėra pasakų šalis, o reali geografinė vieta.

Daugiau informacijos apie šias ir kitas Laimos Vincė knygas bei ją pačią rasite jos svetainėje adresu www.laimavince.com.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.