Praturtėjo Lozoraičių šeimos kolekcija

Naujieną parengė Lituanikos skyriaus vedėja Jolanta Budriūnienė

Užsienio reikalų ministerijos pastangomis iš Italijos pargabenta didžiulė siunta dokumentų, knygų bei asmeninių daiktų, perduotų Lietuvai po diplomato Stasio Lozoraičio, jr. našlės Danielos Lozoraitis mirties.

Dar 144 dėžės, talpinančios apie 6 tūkst. knygų, saugotų namų bibliotekoje, papildė Nacionalinės bibliotekos Lituanikos skyriuje jau esančią Lozoraičių šeimos kolekciją, kuri, šviesios atminties ambasadoriaus Kazio Lozoraičio valia buvo padovanota 2007 m. Toliau skaityti „Praturtėjo Lozoraičių šeimos kolekcija”

Šveicarijos lietuvių istorijos puslapiai

Nenuilstanti Šveicarijos lietuvių bendruomenės veikėja Janina Survilaitė nusipelno didžiulės padėkos už pasakojimus apie savo tautiečių, po antrojo pasaulinio karo atsidūrusių nors ir vaizdingoje, deja, svetimoje Šveicarijos žemėje, likimus.

Šį kartą autorė, remdamasi Nepriklausomos Lietuvos diplomato Šveicarijoje, vėliau šios šalies lietuvių bendruomenės nario A. Geručio archyve išlikusiais dienoraščiais, pristato 1945-1950 m. Alpėse įsikūrusių lietuvių karo tremtinių gyvenimą.

Rūta Šepetys: „Šią istoriją sugalvojau ne aš – tai Lietuvos istorija“

Šiandien lietuvių literatūroje knygų tremtinių kančios, meilės, išlikimo tema – ne viena dešimtis. Tačiau Jungtinėse Amerikos Valstijose pirmasis lietuvių kilmės detroitietės Rūtos Šepetys romanas „Between shades of gray“ jau keletą savaičių yra viena populiariausių knygų jaunimui. Ir ne tik JAV. Šiuo metu knyga yra prekiaujama 25 šalyse, ji išversta į prancūzų, italų, vokiečių, lenkų ir lietuvių kalbas, su didele pagarba sutinkama lietuvių bendruomenėse. Apie susitikimą su R. Šepetys Pasaulio lietuvių centre Lemonte ir jos romaną plačiau.

Japonijoje išleistos knygos apie S.Kairį pristatymas

Japonų žurnalistė Kumiko Hirano, knygos „Saka-no ue-no Japonija“ („Japonija ant kalvos) apie garsų prieškario Lietuvos inteligentą Steponą Kairį autorė, balandžio 18-21 dienomis viešės Lietuvoje ir dalyvaus knygos pristatymo renginiuose Vilniuje ir Kaune.
Savo knygoje autorė paliečia Vasario 16-osios akto signataro, žymaus visuomenės veikėjo, japonologijos pradininko Lietuvoje S.Kairio mažai žinomą gyvenimo aspektą – jo gilų susidomėjimą Japonija.
Renginius organizuoja Japonijos ambasada Lietuvoje ir Vytauto Didžiojo universiteto biblioteka, VDU Azijos studijų centras, Lietuvos Mokslo akademijos Vrublevskių biblioteka.

Plačiau>>.

Tarpdalykinė mokslinė konferencija „Egzilinė tapatybė literatūroje“

Š.m. balandžio 7-8 d. Kaune, Lietuvių išeivijos institute, vyko Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Išeivijos studijų centro organizuota tarpdalykinė mokslinė konferencija „Egzilinė tapatybė literatūroje“. Konferencijos dalyviai savo pranešimuose aptarė egzilinę tapatybę globalizacijos kontekste, migracinius ir istorinius atspindžius literatūroje, egzilio rašytojų patirtis tekstuose, tapatybės teorijas bei tapatybės kaitos problematiką.

Nacionalinės bibliotekos Lituanikos skyriaus vedėja Jolanta Budriūnienė konferencijoje perskaitė pranešimą „Tautinio identiteto ženklų reprezentacija: Stepas Zobarskas ir „Manyland books“, kuriame buvo analizuojamas vienos iš didžiausių JAV veikusių lietuvių išeivijos leidyklų, publikavusių lietuvių autorių kūrybą anglų kalba, indėlis į tautinės tapatybės sklaidą daugiakultūrės aplinkos sąlygomis.

Stasio Eidrigevičiaus paroda „VEIDAS ANT KAUKĖS“ Nacionalinėje dailės galerijoje

Balandžio 8 d., penktadienį, 18 val. Nacionalinė dailės galerija kviečia į žymaus Varšuvoje gyvenančio lietuvių dailininko Stasio Eidrigevičiaus parodą „Veidas ant kaukės“ bei parodos atidarymui skirtą spaudos konferenciją, vyksiančią balandžio 8 d. 11 val. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje. Konferencijoje dalyvaus Nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė, dailininkas Stasys Eidrigevičius, parodos kuratorės Milda Žvirblytė ir Regina Urbonienė bei generalinio parodos rėmėjo draudimo bendrovės BTA direktoriaus pavaduotojas Vaidas Labanauskas. 

Stasys Eidrigevičius – originalus dailininkas fantastas: tapytojas ir iliustratorius. Pasaulyje ir Lietuvoje jo vardą ypač išgarsino įspūdingi plakatai ir vaikų knygų iliustracijos.

Parodoje eksponuojama apie 200 kūrinių, sukurtų 1974–2010 m. – aliejinė tapyba, pastelės, akvarelės, skulptūros, kaukės, estampai, piešiniai ir fotografijos. Dauguma kūrinių atvežti iš dailininko studijos Varšuvoje, ekspoziciją papildo darbai iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinio. Parodą sudaro trys dalys – „Miglota“, „Melancholija ir nostalgija“ bei „(Ne)mirtinga“, atspindinčios S. Eidrigevičiaus kūrybai būdingas nuotaikas ir būsenas.

Paroda veiks iki 2011 m. birželio 5 d.