Lietuvis – mokslinės fantastikos klasikas

Rogue moon1931 m. sausio 9 dieną Karaliaučiuje gimė žymiausias visų laikų lietuvių kilmės mokslinės fantastikos rašytojas – Algirdas Jonas Budrys (m. 2008 06 09). Tėvas, 1923 metų Klaipėdos karinio sukilimo vadas, Lietuvos generalinis konsulas Karaliaučiuje Jonas Budrys, 1936 metai buvo išsiųstas diplomatiniam darbui į Jungtines Amerikos Valstijas, kartu su juo išvyko ir šeima.

Algirdas Jonas Budrys JAV baigė Majamio universitetą, vėliau Kolumbijos universitetą Niujorke. Nuo 1952 m. dirbo leidyklų „Gnome Press“ ir „Galaxy Science Fiction“ redaktoriumi ir vadybininku. Nuo 1993 m. leido žurnalą „Tomorrow Magazine of Speculative Fiction“.

1950 m. John A. Sentry slapyvardžiu pradėjo skelbti noveles ir esė redaguojamuose žurnaluose. Vėliau ėmėsi ir didesnės apimties fantastikos kūrinių. Jau antrasis romanas „Kas?“ (Who?), pasirodęs 1958 m., pelnė rašytojui neregėtą pasisekimą. Šlovę rašytojui atnešė 1960 m. pasirodęs romanas „Šelmis Mėnulis“ (Rogue Moon), laikomas mokslinės fantastikos klasika.

Algirdo Jono Budrio vardas įtrauktas į 25 žymiausių XX a. antros pusės rašytojų fantastų sąrašą, jo biografija ir kūrybos analizė pateikta Charles Platt knygoje „Kas rašo mokslinę fantastiką“ greta 30-ties geriausių fantastų, tokių, kaip Aizekas Azimovas. Jo kūriniai jau tapo pripažinta mokslinės fantastikos klasika.

Savo kūrinius Algis Budrys pasirašinėjo slapyvardžiais Frank Mason, John A. Sentry, Paul Janvier, William Scarff, Robert Marner, David C. Hodgkins, Ivan Janvier, Alger Rome. Susipažinti su šio autoriaus kūryba kviečiame į Lituanikos skaityklą.