Nacionalinėje bibliotekoje pristatytas Uptono Sinclairio romanas „Džiunglės“

Rugsėjo 27 d. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko amerikiečių rašytojo Uptono Sinclairio romano „Džiunglės“ (Vilnius: Aukso žuvys, 2012) pristatymas. Romaną pristatė leidyklos „Aukso žuvys“ vadovė Sigita Pūkienė ir Ilinojaus universiteto (JAV) profesorius dr. Giedrius Subačius, „Džiungles“ detaliai tyrinėjantis nuo 2002 m. Renginio dalyviai apžiūrėjo gausią knygų parodą, sudarytą iš LNB saugomų romano leidimų įvairiomis kalbomis.

JAV klasika tapęs romanas „Džiunglės“, kuriame vaizduojamas sunkus lietuvių emigrantų gyvenimas Čikagoje, buvo išleistas 1906 m. Renginyje pristatytas 6-asis jo leidimas lietuvių kalba, išėjęs pirmaisiais leidyklos „Aukso žuvys“ gyvavimo metais. Anot S. Pūkienės, imtis projekto paskatino pokalbis su G. Subačiumi. 2012 m., kai viešojoje erdvėje buvo gvildenamos emigracijos problemos, romanas pasirodė paveikus, aktualus.

Pasak G. Subačiaus, „Džiungles“ reikėjo perleisti: 1948 m. leidimas turėjo stalininės propagandos atspalvį, didžioji tiražo dalis tapo makulatūra. Profesorius šį romaną vertina kaip šaltinį, atskleidžiantį lietuvių emigracijos istoriją. Kadangi romanas yra „fikcija, esanti arti gyvenimo“, turinėtojui pavyksta atrasti ne tik jame vaizduojamas Čikagos vietas: nors rašytojas nevartojo tikrųjų pavardžių, G. Subačius atseka U.Sinclairį įkvėpusių lietuvių biografijas ir susitinka su šių žmonių giminaičiais – tiek Lietuvoje, tiek už Atlanto.

„Aukso žuvų“ leidime „Džiunglių“ tekstą papildo G. Subačiaus įvadas, interviu su Prezidentu Valdu Adamkumi, dr. Aurimo Švedo bei JAV gyvenančios prof. Dovilės Budrytės esė. Priminsime, kad gegužę leidykla „Aukso žuvys“ Nacionalinėje bibliotekoje pristatė knygą apie vėlesnę emigracijos bangą, kuriai atstovauja ir Prezidentas V. Adamkus, „Manėm, kad greit grįšim: 18 pokalbių apie pasitraukimą į Vakarus 1940–1944“. Metų pradžioje LNB buvo pristatyta D. Budrytės parengta knyga „Memory and trauma in international relations“, skirta trauminių patirčių palikimui.

Renginio akimirka.
Renginio akimirka.