Nacionalinės bibliotekos Lituanistikos skyrius 22-ojoje Vilniaus knygų mugėje

Vasario 24–27 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ po pertraukos įvyks Vilniaus knygų mugė. Joje pristatysime knygas, prie kurių rengimo vienaip ar kitaip prisidėjo mūsų skyriaus darbuotojai.  Taip pat pakviesime į akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ nominantų paskelbimą ir pokalbį apie vertėjo vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje.  

VASARIO 24 d. (ketvirtadienis) – Bičiulių diena

16–16.40 val., „Litexpo“, LRT salė 5.1, Vertėjo vaidmuo šiuolaikiniame pasaulyje.

Vertėjo vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje aptars Irena Aleksaitė, Rūta Jonynaitė ir Laimantas Jonušys. Pokalbį moderuos Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centro vadovas Matas Baltrukevičius. Atsakymų į klausimus apie vertėjo vaidmenį jau kurį laiką  ieškoma Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo centro pokalbių su vertėjais, Šv. Jeronimo premijos laureatais, cikle (pokalbiai publikuojami interneto dienraštyje Bernardinai.lt). Renginio Knygų mugėje partnerė –  Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga.


VASARIO 25 d. (penktadienis) – Įspūdžių penktadienis

12–13 val., „Litexpo“, Nacionalinės bibliotekos stendas 3.03, „Autoriai stende“

2021 m. pavasarį Nacionalinė biblioteka išleido Mato Baltrukevičiaus knygą „Gražina tarp Landsbergių“. Knygą sudaro Gražinos ir Vytauto Landsbergių, jų vaikų ir anūkų interviu. M. Baltrukevičius klausinėja juos apie knygas, skaitymą, muziką, gyvenimą dabartinėje Lietuvoje. Knygos ašis yra Gražinos Ručytės-Landsbergienės pasakojimas. Knyga yra Nacionalinės bibliotekos padėka Landsbergių šeimai už padovanotą biblioteką, kuri jau kelerius metus atverta visuomenei Valstybingumo erdvėje.


14–14.40 val., „Litexpo“, LRT salė 5.1, Knygos pristatymas. Vytautas Landsbergis, „Lapkričio knygelė: 1989 metų pabaigos įvykių ir idėjų užrašai“

2021 m. Nacionalinės bibliotekos išleista knyga liudija dinamišką 1989-ųjų pabaigos atmosferą, primena reikšmingus faktus ir pavardes. „Žanrai įvairiausi, rašyta ir Maskvoje, SSRS liaudies deputatų suvažiavimo aplinkoje, ir Lietuvoje – Sąjūdžio temomis, ir kelionėse į JAV bei Švediją“, – taip naujam gyvenimui prikeltus savo užrašus pristato Vytautas Landsbergis.  Knygos pristatyme dalyvaus V. Landsbergis, politologas doc. Kęstutis Girnius (Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas), teisininkas prof. Justinas Žilinskas (Mykolo Romerio universitetas). Renginį moderuos Nacionalinės bibliotekos Valstybingumo centro vadovas Matas Baltrukevičius.


16–16.40 val., „Litexpo“, Rašytojų kampas, Knygos pristatymas. Alena Landsbergytė-Karazijienė, „Aliutės dienoraštis“

Kauno „Aušros“ mergaičių valstybinės gimnazijos moksleivės Alenos Landsbergytės-Žemkalnytės 1938–1940 m. su pertrauka rašytas dienoraštis išgyveno karą, pokarį, sovietmetį ir sulaukė atkurtos Lietuvos nepriklausomybės. Skirtingai nei jo autorė Alena Landsbergytė-Karazijienė, kuri 1944 metais, sovietų armijai antrą kartą artėjant prie Lietuvos, su vyru Gediminu Karazija pasitraukė į Austriją, kurį laiką gyveno Freiburge ir Kemptene, Vokietijoje, galiausiai emigravo į Australiją, dienoraštis visą laiką išbuvo Lietuvoje, Alenos jauniausio brolio Vytauto Landsbergio šeimos archyve. Knygos pristatyme dalyvaus Dalia Cidzikaitė, Norbertas Černiauskas, Algimantas Karazija, Vytautas Landsbergis, Juozas Skirius.


18–18.40 val., „Litexpo“, LRT salė 5.1, Akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ nominantų paskelbimas

Nominantus paskelbs ekspertų komisijų atstovai, renginį ves LRT „Klasikos“ laidų vedėjai Ignas Andriukevičius ir Jolanta Kryževičienė. Dalyvaus Virginija Cibarauskė, Asta Plechavičiūtė, Asta Skujytė-Razmienė, Regimantas Tamošaitis. Akcijos organizatoriai Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Nacionalinė biblioteka ir LRT.

Skaitytojai už labiausiai patikusias knygas galės balsuoti iki 2022 m. balandžio 25 d. Nuo šiol atiduoti balsus bus galima ne tik interneto svetainėje www.skaitymometai.lt, elektroniniu ir įprastu paštu, bet ir portale www.lrt.lt.

Akcijos laimėtojai skelbiami gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Daugiau apie atnaujintą akciją ir didžiausius pakeitimus galite sužinoti www.skaitymometai.lt.