Rytų Europos žydų modernizmas: paroda ir seminaras Kijeve

Lapkričio 1 ir 2 d. Kijeve, Nacionaliniame Taraso Ševčenkos muziejuje, įvyko du baigiamieji nuo metų pradžios vykdyto Lietuvos-Ukrainos kultūros partnerystės projekto renginiai.

Lapkričio 1 d. buvo atidaryta paroda YIVO Vilniuje. Legendos pradžia, kurios ankstesnės versijos 2015 m. buvo sėkmingai pristatytos Krokuvoje ir Vilniuje. Lietuvos Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka yra parodos partnerė, o viena iš parodos kuratorių, dr. Lara Lempertienė – Nacionalinės bibliotekos Lituanistikos skyriaus vyr. metodininkė-tyrėja (kita parodos kuratorė – dr. Giedrė Jankevičiūtė, dizainerė – Lina Bastienė). Per parodos atidarymą  ukrainietiškai kalbėjo Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis bei neseniai dėl darbo vizito Lietuvos Nacionalinėje bibliotekoje viešėjusi Niujorko YIVO instituto bibliotekos ir archyvo direktorė dr. Liudmila Šolochova. Puikią nuotaiką dalyviams ir svečiams sukūrė  po atidarymo koncertavęs  žydų muzikos ansamblis iš Vilniaus Klezmer Klangen. Į atidarymą susirinko gausi publika, paroda sulaukė žiniasklaidos dėmesio, kuratorės atsakė į kelių žurnalistų klausimus. Atsižvelgdamas į gan trumpą parodos eksponavimo laiką T. Ševčenkos muziejuje (iki lapkričio 13 d.), Lietuvos kultūros atašė Ukrainoje Jurgis Giedrius pažadėjo globoti parodą Dniepropetrovske ir Charkove.

Lapkričio 2 d. įvyko mokslinis, bet plačiai auditorijai atviras seminaras Modernizmas Rytų Europos žydų kultūroje tarpukario laikotarpiu. Seminaro organizatorė buvo Lara Lempertienė, moderatorė – Liudmila Šolochova. Paroda apie YIVO Vilniuje sudarė tinkama intelektualinį foną pokalbiui apie žydų meninį, literatūrinį, akademinį bei politinį modernizmą. Seminaro dalyviai aptarė šiuos procesus lyginamojoje perspektyvoje, apžvelgdami žydų intelektualinę ir kūrybinę raišką bendrame šio vaisingo kultūros laikotarpio kontekste.  Pranešimus seminare perskaitė parodos kuratorės ir prof. Šarūnas Liekis bei kolegos iš Ukrainos: Nacionalinės Vernadskio bibliotekos Judaikos kolekcijų vedėja dr. Irina Serheeva, literatūrologas dr. Oleksij Sinčenko ir dailininkas Pinchas Fišel. Į seminarą susirinko nemažai klausytojų, kuriems po diskusijų sudalyvavo kuratorių ture po parodą.