Lentvario Tiškevičiai

Parengė Vytautas Smilgevičius


tyszkiewiczowie-rodem-z-landwarowa-neritonLilianos Narkowicz „Tyszkiewiczowie rodem z Landwarowa“  (Iš Lentvario kilę Tiškevčiai) – įdomi knyga apie Lietuvos bajorų giminę.

Lentvario Tiškevičių istorija prasideda 1850 m., kada grafas Juozapas Tiškevičius nupirko Lentvarį, pradėdamas dideles statybas ir rekonstrukcijas. Knygoje regime ir dvarą valdžiusių Tiškevičių karjerą, jų ūkinius sugebėjimus ir patriotinę veiklą. Už šią Tiškevičiai persekioti – ne kartą suimti, tremti. Represijas sustabdė I pasaulinis karas, bet jo metu dvarą nusiaubė Rusijos kariuomenė. 1925 m. Lenkijoje vykdoma dvaro reforma: ir Lentvario dvaras turi parduoti dalį savo žemių. Vėliau matome dvaro ir miestelio (patekusių tarp Sovietų Rusijos, Lietuvos ir Lenkijos) nuosmukį. II pasaulinis karas skaudžiai smogė Tiškevičiams: vieni nukankinti nacių, kiti – sovietų konclageriuose. Likę emigravo: kas į Skandinaviją, kas – per sovietų lagerius – į Braziliją.

Todėl ši knyga – tai išskirtinė galimybė pasivaikščioti po Lentvario Tiškevičių dvarą, koks jis buvo puikiausiais laikais. Pirmame aukšte – ne tik grafo apartamentai, svečių kambariai, bet ir biblioteka. Pokylių salėje galime šokti, saugodamiesi neatsimušti į itališko stiliaus baldus, 17–18 a. paveikslus. Aplankę Žaliąjį ir Žydrąjį kambarius, atsargiai įeiname į grafo kabinetą. Jame – giminės portretai, A. van Dycko paveislas Šarvuotas riteris. Išeiname į parką, apžiūrime sodus ir daržus, galime apžiūrėti arklides (gal net pažiūrėti kaip vyksta žirgų aukcionas). Tuomet susipažįstame su Tiškevičių nuopelnais Lentvariui: pastatyta 12 vietų ligoninė (jei skauda dantį, jį pataisys pats grafas), veikia slapta mokykla lenkų kalba, gaisrinė. Jei tenka važiuoti – keliai puikūs, svarbiausias miesto įstaigas ir dvarą jungia telefonas.

Lentvario dvaras. Lentvario seniūnijos nuotr.
Lentvario dvaras. Lentvario seniūnijos nuotr.

Įspūdingų Lentvario dvaro nuotraukų įvairiais jo istorijos laikotarpiais rasite čia: http://pamirsta.lt/lentvario-dvaras/