Gruodžio 31-ąją pasidžiaugsime Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos DPTD Lituanistikos skyriuje parengtų leidinių „derliumi“. Visi leidiniai buvo pradėti rengti anksčiau, tačiau skaitytojus pasiekė 2021-aisiais.
Gražina tarp Landsbergių / Matas Baltrukevičius. Vilnius : Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, 2021.
Knygą sudaro Vytauto ir Gražinos Landsbergių, jų vaikų ir anūkų interviu: apie knygas, skaitymą, muziką, gyvenimą dabartinėje Lietuvoje. Būtent G. Landsbergienės iniciatyva Landsbergių šeimos knygų, natų ir periodikos kolekcija perduota Nacionalinei bibliotekai ir yra atvira visuomenei. „Dar nebuvau nė mėnesio išdirbęs bibliotekoje, kai Žvėryno gatvėlėmis ėjau susitikti su Gražina Landsbergiene. Nežinojau, ko tikėtis. […] Jau pati pradžia nuteikė labai šviesiai. Paspaudus durų skambutį mane įsileido pati G. Landsbergienė. Ji ruoše pusryčius vyrui. Išeidamas pastebėjau, kad ant durų rankenos likęs nedidelis tešlos pėdsakas“, – autoriaus žodyje prisimena M. Baltrukevičius, itin branginantis pažintį su G. Landsbergiene.
Lapkričio knygelė: 1989 metų pabaigos įvykių ir idėjų užrašai / Vytautas Landsbergis. Vilnius : Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, 2021.
Knyga skaitytojui padeda susipažinti su 1989 m. lapkritį ir gruodį V. Landsbergio, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio lyderio, pildyto bloknoto turiniu. Leidinyje pateikiamos visų užrašinės puslapių faksimilės ir V. Landsbergio užrašų perrašas su komentarais. Komentaruose lakoniškai paaiškinama, kuo reikšmingi tada buvo minimi asmenys, organizacijos, periodiniai leidiniai, dar LSSR Aukščiausiosios Tarybos priimti įstatymai bei pakeisti Konstitucijos straipsniai. Kad jaunesniesiems knygos skaitytojams būtų lengviau perprasti, o vyresniesiems – prisiminti, kas vyko 1989 metų pabaigoje, knygoje pateikiama ir įvykių chronologija.
Dziennik, 1915—1917 / Władysław Wielhorski ; opracował Tomasz Błaszczak. Warszawa : Studium Europy Wschodniej UW, 2020.
Knyga išėjo 2020 m., tačiau pristatyta 2021 metų pavasarį. Wielhorskio dienoraščiui, kurio rankraštis saugomas Nacionalinėje bibliotekoje, pasiekti platesnę skaitytojų auditoriją padėjo mūsų skyriaus darbuotojai dr. Tomaszas Błaszczakas ir Asta Miltenytė. Apie žavų sutapimą (knygos pristatymo dieną žydėjo alyvos – Wielhorskis dievino jų aromatą) trumpai papasakojome štai čia>>
O aštuonių mokyklinių sąsiuvinių rinkinys pratęsia, papildo parodą „Exegi Monumentum: Lietuvos rašytojų įamžinimas“. Šios parodos eksponatai – nuo delne lengvai telpančių monetų ir pašto ženklų iki solidžiai atrodančių portretų ir nuotraukose užfiksuotų masyvių paminklų – papasakojo aštuonių rašytojų įamžinimo istorijas. Eksponuoti ir tarpukariu išėję sąsiuviniai, skirti literatūros klasikams įamžinti. 2021-aisiais išleistuose sąsiuviniuose moksleiviams trumpai pristatėme aštuonių rašytojų įamžinimo formas, jų kaitą.