Vyksta „Globalios Lietuvos forumas 2017“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos DPTD Lituanistikos skyriaus darbuotoja Dalia Cidzikaitė dalyvauja dviejų dienų LR URM renginyje „Globalios Lietuvos forumas 2017“. Antrą kartą rengiamo forumo tema šiais metais yra „Valstybės ir diasporos partnerystė“. Renginyje dalyvauja beveik 150 užsienio lietuvių organizacijų atstovų, diasporos profesionalų, Lietuvos ir užsienio įstaigų bei institucijų atstovų bei į Lietuvą grįžusių asmenų iš 27 užsienio valstybių ir Lietuvos.

URM nuotrauka.

Valstybingumo erdvėje rengiami filmavimai

Naujoji Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo erdvė svetinga: ketvirtadienio pavakarę pas mus vyko „Pasaulio lietuvių žinių“ (LRT Lituanica) filmavimas. Laida pasirodys šeštadienį.

 

Neseniai Valstybingumo centre svečiavosi ir žurnalistė Rita Miliūtė, kurios vedamą laidą „R.I.T.A“ jau galite pažiūrėti čia:

Traktatas, kurio neparašytum jaunas

„Traktato šitokio neparašytum jaunas “, – šiais žodžiais prasideda Almio Grybausko į lietuvių kalbą išverstas Czesławo Miłoszo „Teologinis traktatas“. Šiemet kūrinio leidimas lenkų ir lietuvių kalbomis išėjo Lenkijoje. Naujojoje knygoje abiem kalbomis pateikiamas ir žymaus lenkų intelektualo, Paribio fondo Krasnogrūdoje vadovo Krzysztofo Czyżewskio tekstas „Kitokia Miłoszo ištikimybė“, skirtas aptarti „Teologiniam traktatui“. Žurnalo „Metai“ skaitytojai galbūt šį tekstą atsimins iš 2017 m. rugpjūčio-rugsėjo numerio.

K. Czyżewskio  tekstą į lietuvių kalbą  išvertė Kazys Uscila, su kuriuo Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bendradarbiauja jau ne vienerius metus. Būtent K. Uscila Nacionalinei bibliotekai padovanojo du naujosios knygos egzempliorius, paženklintus savo ekslibrisu.

Interviu su vertėju K. Uscila skaitykite >> 

Žurnale „Literatūra ir menas“ – dialogas su Tomu Venclova

Šį savaitgalį siūlome atsiversti naujausią  „Literatūros ir meno“ numerį: jame publikuojamas fragmentas iš rugsėjį, poeto Tomo Venclovos 80-mečio dieną, Nacionalinėje bibliotekoje vykusios diskusijos  „Apie laiką, viltį ir poeziją. Dialogas su Tomu Venclova“.  Į renginį suplaukė minia žmonių!

Priminsime, kad diskusijoje dalyvavo pats poetas T. Venclova, portalo „Bernardinai“ vyr. redaktorius Donatas Puslys, literatūros kritikė Virginija Cibarauskė, „15min“ žurnalistas, apžvalgininkas Paulius Gritėnas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantas Saulius Vasiliauskas ir kultūros istorikas, publicistas Aurimas Švedas.

Diskusijos įrašą rasite čia: http://bit.ly/2l4Af5y

Įsibėgėja naujas migracijai skirtas projektas

Susitikimo Hagoje dalyviai

Šį rudenį Lituanistikos tyrimų skyrius dalyvauja naujame projekte, skirtame migracijai mene ir moksle (angl. Migration in the Arts and the Sciences). Vienas iš pagrindinių projekto partnerių – „Europeana“. Kiti partneriai yra KU Leuven, Vengrijos nacionalinis archyvas, Lenkijos nacionalinis filmų archyvo vaizdo ir garso institutas, Nyderlandų garso ir vaizdo institutas ir Serbijos nacionalinė biblioteka.

Projekto tikslas – parodyti, kaip migracija iš ir į Europą bei žemyno viduje prisidėjo prie europietiškos kultūros raidos. Projektu siekiama parodyti tiek žymių, tiek ir eilinių migrantų indėlį į Europos progresą. Naują „Europeanos“ kolekciją sudarys virtualios fotografijų, garso ir vaizdo, dokumentų ir kitų objektų parodos ir galerijos. Projekto rengėjai ir dalyviai tikisi, jog „Europeanos“ interneto platformoje paskelbta nauja kolekcija sudomins ne vieną migracijos tema besidomintį lankytoją.

Projektas prasidėjo rugsėjo 18–19 dienomis, visiems partneriams susitikus Hagoje. Susitikimo metu dalyviai susipažino su „Europeanos“ teminių kolekcijų ir objektų paskelbimo internete strategijomis, taip pat medžiagos redagavimo įrankiais, kaip antai, tinklaraščiais, galerijomis ir rinkiniais. Dalyviai turėjo progą pristatyti savo numatomą medžiagą ir pavienius objektus.

Paroda „Laisvės premijos laureatas Vytautas Landsbergis“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centre veikia paroda „Laisvės premijos laureatas Vytautas Landsbergis“.


Parodoje eksponuojamos fotografijos iš svarbiausių atgimusios ir nepriklausomos Lietuvos valstybės kūrimo akimirkų, kuriomis išryškėjo V. Landsbergio veiklos rezultatai įtvirtinant Lietuvos valstybingumą ir Laisvę: Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio siekiai kelyje į nepriklausomybę, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo darbai kuriant ir ginant valstybę, Lietuvos nepriklausomybės įtvirtinimas tarptautinėje arenoje.

Parodos lankytojai gali apžiūrėti fotografijas iš Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, NATO multimedijos archyvo, Europos Parlamento garso ir vaizdo archyvo fondų, V. Landsbergio asmeninio archyvo. Fotografijų autoriai: Arnoldas Barysas, Julija Fassbender, Chip Hires, Vladimiras Gulevičius, Kęstutis Jankauskas, Jonas Juknevičius, Romualdas Jurgaitis, Arturo Mari, Zenonas Nekrošius, Andrius Petrulevičius, Olga Posaškova, Romualdas Požerskis, Algirdas Sabaliauskas, Vladas Ščiavinskas, Raimundas Šuika, Lilija Valatkienė.

Parodą parengė LR Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Parlamentarizmo istorinės atminties skyrius.

Trumpai apie parodą

Data spalio 11 – lapkričio 11 d.
Laikas I–V 9–18 val.
Vieta Valstybingumo centras, II a., 237 kab.
Dalyvavimas įėjimas laisvas