Olegas Truchanas. Į laukinę Tasmanijos gamtą

pedderOlegas Truchanas (1923-1972 m.) – laukinės gamtos fotografas, keliautojas ir gamtosaugininkas. Gimė Šiauliuose. Nuo ankstyvos jaunystės buvo sportiškas ir linkęs į nuotykius: nuo vaikystės mėgo vandens sporto šakas, rimtai užsiėmė buriavimu (netgi turėjo atstovauti Lietuvai 1940 m. Tokijo olimpinėse žaidynėse, bet jos neįvyko). 1944 m. su šeima pasitraukė į Vakarus. Kaip ir daugelis šios emigracijos bangos atstovų, kurį laiką gyveno Vokietijoje. Čia susidomėjo fotografija. Penktojo dešimtmečio pabaigoje, atvykęs į Australiją, nusprendė gyventi Tasmanijos saloje, kurios laukinė gamta tapo jo gyvenimo aistra. Fotografas pats vienas leisdavosi į rizikingas keliones upėmis savadarbe baidare ir subtiliai fiksavo naujaisiais namais virtusios salos kraštovaizdį. 

Nors tais laikais gamtosaugos idėjos dar nebuvo populiarios, O. Truchanas buvo aktyvus gamtosaugininkas. Kai valdžia nusprendė statyti hidroelektrinę, menininkas kovojo už vaizdingo Pedderio ežero išsaugojimą. Pasipriešinti valdžios planams nepavyko, tačiau tūkstantmečio natūralaus ežero grožis liko išsaugotas O. Truchano fotografijose (dabar Tasmanijoje plyti žymiai didesnis dirbtinis ežeras tuo pačiu pavadinimu).

1972 m. O. Truchanas žuvo per vieną ekspedicijų. Jo darbus tęsė mokinys Peteris Dombrovskis.

Iš Australijos į mūsų skyrių atkeliavo gausiai iliustruota knyga „Pedder dreaming: Olegas Truchanas and a Lost Tasmanian Wilderness“ („Sapnuojant Pedderį: Olegas Truchanas ir prarasti Tasmanijos tyrai“) apie fotografo gyvenimą, kūrybą ir gamtosauginę veiklą.

Olego Truchano darbai Australijos nacionalinės bibliotekos puslapyje: http://nla.gov.au/nla.pic-vn3885846